Skip to content

73 E Holly AveSewell, NJ 08080

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block54.17
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR A
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,229
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
22%
Improvement Value:$181,600
78%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,567+2.9%
2024$8,326+4.7%
2023$7,951+1.5%
2022$7,830+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,229DeedBook 7271, Page 324Recorded11/26/2025

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 3026, Page 51

Property Sale

Sale
$93,450
DeedBook 1539, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1986