Skip to content

1 Grant CirSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 23, 2016

Property Information

Block54.17
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionBRITTANY-FRMHS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,550
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
18%
Improvement Value:$263,300
82%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,822+2.9%
2024$11,490+4.7%
2023$10,972+1.5%
2022$10,806+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,550DeedBook 5523, Page 18Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4476, Page 42

Property Sale

Sale
$158,150
DeedBook 1643, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1987