Skip to content

3 Grant CirSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block54.17
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionFARMINGTN-FRMHS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,316
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
22%
Improvement Value:$189,900
78%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,724+3.0%
2024$8,471+4.9%
2023$8,078+1.6%
2022$7,952+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 2628, Page 216

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 1989, Page 339

Property Sale

Sale
$143,850
DeedBook 1616, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1987