Skip to content

8 Grant CirSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block54.17
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR A
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,000
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
23%
Improvement Value:$186,200
77%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,963+6.8%
2024$8,391+4.7%
2023$8,013+1.5%
2022$7,891+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$334,000
Sq Ft2,000DeedBook 6998, Page 186Recorded4/23/2024

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2539, Page 325

Property Sale

Sale
$111,547
DeedBook 1618, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1987