Skip to content

83 E Holly AveSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block54.17
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR C
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,000
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
21%
Improvement Value:$187,600
79%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+2.9%
2024$8,570+4.7%
2023$8,184+7.2%
2022$7,638+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5000, Page 226

Property Sale

Sale
$102,850
DeedBook 1545, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1986