Skip to content

2 Walton DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 1998

Property Information

Block54.18
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionBRITT-FRNCH-PRO
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,582
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
19%
Improvement Value:$231,500
81%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,587+2.9%
2024$10,289+4.7%
2023$9,825+1.5%
2022$9,676+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,980
DeedBook 1658, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1987