Skip to content

10 Bates CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Aug 26, 2013

Property Information

Block54.18
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionBRITTANY FRMHS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,582
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,100
18%
Improvement Value:$278,000
82%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,543+2.9%
2024$12,191+4.7%
2023$11,641+1.5%
2022$11,465+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft2,582DeedBook 5108, Page 64Recorded8/29/2013

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 3492, Page 134

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 3172, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$154,830
DeedBook 1638, Page 332