Skip to content

6 Grenloch CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$161,756
Last Sale Date
Mar 11, 1988

Property Information

Block54.18
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIT-FRMHOUSE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,526
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
18%
Improvement Value:$240,500
82%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,801+2.9%
2024$10,497+4.7%
2023$10,024+1.5%
2022$9,873+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$161,756
DeedBook 1720, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1988