Skip to content

10 Saw Mill RdSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block54.19
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionFARMINGTN FRMHS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,316
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
20%
Improvement Value:$209,700
80%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,695+2.9%
2024$9,423+4.7%
2023$8,998+1.5%
2022$8,862+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 5624, Page 221Recorded3/23/2017

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4828, Page 284

Property Sale

Sale
$149,980
DeedBook 1763, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1988