Skip to content

12 Mccann BlvdSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Mar 5, 1991

Property Information

Block54.19
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIT-FRNCH-PROV
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,582
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
20%
Improvement Value:$211,300
80%
Total Assessment$264,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,769+2.9%
2024$9,494+4.7%
2023$9,067+1.5%
2022$8,929+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 2116, Page 1

Property Sale

Sale
$159,400
DeedBook 1661, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1987