Skip to content

18 Mccann BlvdSewell, NJ 08080

Built 1987
Other Exempt

Last Sale Price
$155,850
Last Sale Date
Feb 26, 1988

Property Information

Block54.19
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionFRMGTN-FRNCH-PR
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
20%
Improvement Value:$202,500
80%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$8,430-2.5%
2012$8,645+4.2%
2011$8,297+3.2%
2010$8,043+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$155,850
DeedBook 1716, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1987