Skip to content

20 Mccann BlvdSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$150,884
Last Sale Date
Jan 14, 1988

Property Information

Block54.19
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionFARMINGTN FRMHS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,304
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
19%
Improvement Value:$223,300
81%
Total Assessment$277,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,254+2.9%
2024$9,965+4.7%
2023$9,516+1.5%
2022$9,372+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,884
DeedBook 1702, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1988