Skip to content

14 Spring Mill DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block54.20
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionBRITT-FARMHS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,582
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
17%
Improvement Value:$241,600
83%
Total Assessment$292,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,816+2.9%
2024$10,512+4.7%
2023$10,038+1.5%
2022$9,886+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$322,500
Sq Ft2,582DeedBook 6143, Page 331Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 2923, Page 152

Property Sale

Sale
$182,285
DeedBook 1758, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1988