Skip to content

1 Saw Mill RdSewell, NJ 08080

Built 1988
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block54.20
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionFARMINGTN FRMHS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,316
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
23%
Improvement Value:$183,700
77%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,826+2.9%
2024$8,578+4.7%
2023$8,191+1.5%
2022$8,067+2.4%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-005093-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 5480, Page 88Recorded6/8/2016

Property Sale

Sale
$147,595
DeedBook 1773, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1988