Skip to content

25 Spring Mill DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$164,150
Last Sale Date
Aug 12, 1988

Property Information

Block54.21
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionBRITT-COLNL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,582
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
21%
Improvement Value:$221,100
79%
Total Assessment$281,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,394+2.9%
2024$10,102+4.7%
2023$9,647+1.5%
2022$9,501+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$164,150
DeedBook 1782, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1988