Skip to content

41 Spring Mill DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 8, 2016

Property Information

Block54.21
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIT-FRNCH-PROV
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,890
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
17%
Improvement Value:$274,000
83%
Total Assessment$328,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,144+2.9%
2024$11,802+4.7%
2023$11,271+1.5%
2022$11,100+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,890DeedBook 5480, Page 173Recorded6/9/2016

Property Sale

Sale
$141,650
DeedBook 1669, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1987