Skip to content

17 Huntingdon WaySewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 28, 2011

Property Information

Block54.22
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR D.
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,014
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
21%
Improvement Value:$194,400
79%
Total Assessment$246,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,103+2.9%
2024$8,847+4.7%
2023$8,449+1.5%
2022$8,321+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4914, Page 307

Property Sale

Sale
$124,475
DeedBook 1560, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1986