Skip to content

3 Walton CirSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Aug 27, 2009

Property Information

Block54.22
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIT-FRNCH-PROV
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
20%
Improvement Value:$235,000
80%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,860+2.9%
2024$10,555+4.7%
2023$10,079+1.5%
2022$9,927+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 4692, Page 6

Property Sale

Sale
$175,001
DeedBook 3084, Page 103

Property Sale

Sale
$143,280
DeedBook 1641, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1987