Skip to content

5 Walton CirSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jul 20, 1994

Property Information

Block54.22
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionBRITTANY FRMHS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,526
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
20%
Improvement Value:$238,300
80%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,971+2.9%
2024$10,663+4.7%
2023$10,182+1.5%
2022$10,028+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 2452, Page 114

Property Sale

Sale
$159,650
DeedBook 1607, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1987