Skip to content

7 Walton CirSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Jul 29, 1999

Property Information

Block54.22
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIT-FRNCH-PROV
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
16%
Improvement Value:$336,600
84%
Total Assessment$400,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,811+2.9%
2024$14,394+4.7%
2023$13,746+1.5%
2022$13,538+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 3022, Page 34

Property Sale

Sale
$142,450
DeedBook 1607, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1987