Skip to content

5 Langley DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Aug 23, 1991

Property Information

Block54.22
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.12

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR A
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
23%
Improvement Value:$174,700
77%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,187+3.0%
2024$7,950+4.9%
2023$7,581-1.7%
2022$7,712+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 2130, Page 180

Property Sale

Sale
$104,350
DeedBook 1554, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1986