Skip to content

7 Langley DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2016

Property Information

Block54.22
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.12

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR D
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,922
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
22%
Improvement Value:$181,400
78%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,641+2.9%
2024$8,398+4.7%
2023$8,019+1.5%
2022$7,898+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4043, Page 236

Property Sale

Sale
$118,350
DeedBook 1563, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1986