Skip to content

11 Langley DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$109,600
Last Sale Date
Jun 26, 1986

Property Information

Block54.22
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.12

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR B
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
22%
Improvement Value:$194,900
78%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,207+2.9%
2024$8,948+4.7%
2023$8,545+1.5%
2022$8,415+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$109,600
DeedBook 1549, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1986