Skip to content

13 Langley DrSewell, NJ 08080

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block54.22
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.12

Building Details

Building Class17
DescriptionWINDSOR B
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,602
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,500
31%
Improvement Value:$138,300
69%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,465+2.9%
2024$7,255+4.7%
2023$6,928+1.5%
2022$6,823+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$407,500
Sq Ft1,602DeedBook 7179, Page 249Recorded5/27/2025

Property Sale

Sale
$89,950
DeedBook 1534, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1985