Skip to content

82 E Holly AveSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block54.23
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionLENNOX B
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
22%
Improvement Value:$182,400
78%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,696+2.9%
2024$8,452+4.7%
2023$8,071+1.5%
2022$7,949+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,776DeedBook 6742, Page 194Recorded9/8/2022

Property Sale

SaleMulti
$111,900
DeedBook 2237, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$89,850
DeedBook 1532, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1985