Skip to content

98 E Holly AveSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2012

Property Information

Block54.23
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR A
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
22%
Improvement Value:$186,300
78%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,815+2.9%
2024$8,567+4.7%
2023$8,181+1.5%
2022$8,057+14.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4359, Page 327

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2840, Page 213

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 2286, Page 138

Property Sale

Sale
$111,730
DeedBook 1565, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1986