Skip to content

60 E Holly AveSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Mar 3, 1998

Property Information

Block54.24
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.12

Building Details

Building Class17
DescriptionLENOXX B
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,776
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
24%
Improvement Value:$175,500
76%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,504+2.9%
2024$8,265+4.7%
2023$7,892+10.2%
2022$7,164+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 2857, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$73,450
DeedBook 1491, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1984