Skip to content

85 Freedom RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2010

Property Information

Block54.24
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionBETHEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,130
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
20%
Improvement Value:$209,200
80%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,625+2.9%
2024$9,354+4.7%
2023$8,933+1.5%
2022$8,797+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$81,815
DeedBook 1409, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1979