Skip to content

17 Valley Run DrSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Nov 30, 1978

Property Information

Block54.24
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
24%
Improvement Value:$167,600
76%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,178+2.9%
2024$7,949+4.7%
2023$7,590+1.5%
2022$7,475+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 1369, Page 657