Skip to content

4 Hickory CirSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block54.24
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionOAKMONT
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
16%
Improvement Value:$301,700
84%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,342+2.9%
2024$12,967+15.4%
2023$11,236+1.5%
2022$11,066-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft3,290DeedBook 6742, Page 275Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft3,290DeedBook 5851, Page 235Recorded4/12/2018

Property Sale

SaleMulti
$83,500
DeedBook 1382, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1979