Skip to content

3 Valley Run DrSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$51,900
Last Sale Date
Sep 29, 1978

Property Information

Block54.24
Lot45
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,942
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
24%
Improvement Value:$166,800
76%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,869+3.0%
2024$7,641+4.9%
2023$7,285+1.6%
2022$7,171+4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

SaleMulti
$51,900
DeedBook 1364, Page 780