Skip to content

77 Freedom RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2016

Property Information

Block54.25
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionBETHEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,094
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
20%
Improvement Value:$209,500
80%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,654+2.9%
2024$9,383+4.7%
2023$8,960+1.5%
2022$8,824+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4838, Page 211

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 2413, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$59,695
DeedBook 1375, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1979