Skip to content

69 Freedom RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jul 31, 1991

Property Information

Block54.25
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionBETHEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,175
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
19%
Improvement Value:$212,100
81%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,725+2.9%
2024$9,451+4.7%
2023$9,025+1.5%
2022$8,889+3.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 2124, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1979