Skip to content

4 Langley DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block54.26
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.12

Building Details

Building Class17
DescriptionWINDSOR C
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,812
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
25%
Improvement Value:$148,500
75%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,372+2.9%
2024$7,165+4.7%
2023$6,842+1.5%
2022$6,738+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4566, Page 208

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 3044, Page 275

Property Sale

Sale
$94,150
DeedBook 1556, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1986