Skip to content

8 Langley DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 9, 2001

Property Information

Block54.26
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.12

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR A
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
24%
Improvement Value:$162,500
76%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,934+2.9%
2024$7,711+4.7%
2023$7,364+1.5%
2022$7,252+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3280, Page 308

Property Sale

SaleMulti
$145,900
DeedBook 2054, Page 124

Property Sale

SaleMulti
$142,500
DeedBook 1645, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1986