Skip to content

10 Langley DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 8, 2025

Property Information

Block54.26
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.12

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR B
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
24%
Improvement Value:$158,400
76%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746+2.9%
2024$7,528+4.7%
2023$7,189+1.5%
2022$7,080+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,908DeedBook 7120, Page 299Recorded1/21/2025

Property Sale

Sale
$101,570
DeedBook 1550, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1986