Skip to content

7 Salinger CtSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block54.27
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.13

Building Details

Building Class17
DescriptionELKINS
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
26%
Improvement Value:$285,500
74%
Total Assessment$387,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,323+2.9%
2024$13,920+4.7%
2023$13,293+1.5%
2022$13,091+7.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,766DeedBook 5503, Page 128Recorded7/25/2016

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 3175, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2000