Skip to content

8 Salinger CtSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$291,500
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block54.27
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.13

Building Details

Building Class17
DescriptionBUTTONWOOD
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,418
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,300
23%
Improvement Value:$370,800
77%
Total Assessment$479,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,722+2.9%
2024$17,224+4.7%
2023$16,448+1.5%
2022$16,198+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$291,500
DeedBook 3204, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 2000