Skip to content

9 Salinger CtSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$225,900
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block54.27
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.13

Building Details

Building Class17
DescriptionFREDRICKSBURG
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,194
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
22%
Improvement Value:$383,100
78%
Total Assessment$491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,166+2.9%
2024$17,655+4.7%
2023$16,859+1.5%
2022$16,604+18.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,900
DeedBook 3281, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 2001