Skip to content

279 Hurffville GrenlochSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block54.28
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.13

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,618
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
17%
Improvement Value:$236,400
83%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,535+2.9%
2024$10,239+4.7%
2023$9,777+1.5%
2022$9,629-3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,618DeedBook 6662, Page 309Recorded4/13/2022

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,618DeedBook 6419, Page 104Recorded2/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1992