Skip to content

117 Densten RdSewell, NJ 08080

Built 1954

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Feb 29, 2008

Property Information

Block56
Lot10.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
25%
Improvement Value:$131,700
75%
Total Assessment$175,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,495+2.9%
2024$6,313+4.7%
2023$6,028+1.5%
2022$5,937+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 4511, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1954