Skip to content

658 Delsea DrPitman, NJ 08071

Built 1957

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 21, 2001

Property Information

Block56
Lot7.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage936
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
21%
Improvement Value:$107,100
79%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,016+2.9%
2024$4,875+4.7%
2023$4,655+1.5%
2022$4,585+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3347, Page 11

Property Sale

SaleMulti
$28,000
DeedBook 1265, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1957