Skip to content

630 Delsea DrSewell, NJ 08080

Built 1963
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$5,500
Last Sale Date
Apr 5, 2023

Property Information

Block56
Lot9.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description1 STY MASONRY
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage15,000
Acreage1.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,800
34%
Improvement Value:$462,500
66%
Total Assessment$699,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,867+2.8%
2024$25,165+4.7%
2023$24,031+1.5%
2022$23,667-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$5,500
Sq Ft15,000DeedBook 6841, Page 242Recorded4/20/2023

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft15,000DeedBook 6461, Page 304Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 3605, Page 226

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1573, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1963