Skip to content

205 Densten RdSewell, NJ 08080

Built 2008

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jan 28, 2019

Property Information

Block59
Lot9.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM 1S
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage2,532
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
13%
Improvement Value:$338,700
87%
Total Assessment$390,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,445+2.9%
2024$14,038+4.7%
2023$13,406+1.5%
2022$13,203+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,532DeedBook 6027, Page 142Recorded2/1/2019

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4499, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 2008