Skip to content

40 Mississippi TrlBlackwood, NJ 08012

Built 2002

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 17, 2007

Property Information

Block6.01
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
DescriptionMERCER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,356
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
18%
Improvement Value:$235,200
82%
Total Assessment$287,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,649+2.9%
2024$10,350+4.7%
2023$9,884+1.5%
2022$9,734+7.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 4417, Page 77

Property Sale

SaleMulti
$213,870
DeedBook 3505, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 2002