Skip to content

7 Sprague Landing RdBlackwood, NJ 08012

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2013

Property Information

Block6.02
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
DescriptionSOPRANO
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,357
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
19%
Improvement Value:$228,700
81%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,442+2.9%
2024$10,149+4.7%
2023$9,691+1.5%
2022$9,545+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$200,900
DeedBook 3497, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2002