Skip to content

23 Lawrence LnBlackwood, NJ 08012

Built 2002

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block6.08
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
DescriptionCOVENTRY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,804
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
21%
Improvement Value:$202,000
79%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410+2.9%
2024$9,146+4.7%
2023$8,734+1.5%
2022$8,601+16.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,804DeedBook 6118, Page 57Recorded7/3/2019

Property Sale

Sale
$163,281
DeedBook 3388, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 2002