Skip to content

24 Roger'S PlBlackwood, NJ 08012

Built 2001

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block6.08
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
DescriptionCOVENTRY 4
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,804
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
22%
Improvement Value:$185,900
78%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,815+2.9%
2024$8,567+4.7%
2023$8,181+1.5%
2022$8,057+16.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 5514, Page 99Recorded8/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$155,750
DeedBook 3264, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 2001