Skip to content

30 Roger'S PlBlackwood, NJ 08012

Built 2002

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Feb 24, 2010

Property Information

Block6.08
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
DescriptionREGENCY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,629
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
17%
Improvement Value:$251,800
83%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,204+2.9%
2024$10,889+4.7%
2023$10,399+1.5%
2022$10,241+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 4753, Page 325

Property Sale

SaleMulti
$214,990
DeedBook 3379, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 2002