Skip to content

35 Roger'S PlBlackwood, NJ 08012

Built 2003

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 22, 2003

Property Information

Block6.09
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
DescriptionMERCER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,364
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
17%
Improvement Value:$244,900
83%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,956+2.9%
2024$10,648+4.7%
2023$10,169+1.5%
2022$10,015+4.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 3654, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$1,079,460
DeedBook 3395, Page 184